• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
 • برابر با : Saturday - 20 April - 2024
کل 3029 امروز 8
9
در چهارمین جلسه کمیسیون سلامت اتاق بازرگانی مشهد مطرح شد

ضرورت حمایت دانشگاه علوم پزشکی از صنعتگران و تولیدکنندگان حوزه سلامت

 • کد خبر : 15313
 • ۰۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۶
ضرورت حمایت دانشگاه علوم پزشکی از صنعتگران و تولیدکنندگان حوزه سلامت
 در چهارمین جلسه کمیسیون سلامت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی، راهکارهای عملیاتی در خصوص تقویت فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی حوزه دارو و درمان استان و مشکلات و چالش‌های فعالان حوزه تجهیزات پزشکی مطرح و بررسی گردید. در انتهای جلسه نیز تفاهم نامه‌ای بین پارک علم و فناوری سلامت و انجمن تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی استان منعقد شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی مشهد، «محمدعلی چمنیان» نایب رئیس اتاق خراسان رضوی در این نشست که با حضور مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: خراسان‌رضوی یکی از قطب‌های صنعت تجهیزات پزشکی و داروی کشور است و امیدواریم به راهکارهای مشترک برای تقویت استان در این زمینه برسیم و نتیجه آن در اقتصاد و سلامت این خطه مشهود باشد. عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی مشهد با تاکید بر اینکه مشکلات این حوزه به زیرساخت‌ها و مسائل اقتصادی برمی‌گردد، تصریح کرد: بسیاری از کشورهای دنیا در تولیدات و تجهیزات دارویی دچار ضعف هستند؛ ولی در ایران با وجود تولیدکنندگان قوی و با کیفیت، به آنان توجه کافی نمی‌شود. در کشورهای دیگر برای جهانی شدن شرکت‌های تولیدی اقدام می‌شود؛ اما در ایران تولیدکننده‌ها روز به روز تضعیف می‌شوند. بسیاری از تولیدکننده‌ها تجهیزات قدیمی دارند یا سرمایه‌گذاری برای رشد و بهبود تولید ندارند. باید راهکارهایی برای رفع این ضعف پیدا کرد.

وی پیشنهاد داد: کمیسیون‌های سلامت، گردشگری و سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی خراسان رضوی با برگزاری جلسات مشترک، راهکارهای تقویت این حوزه از جمله توریسم سلامت را دریابند. ساماندهی لازم باید در این حوزه انجام شود تا با ارزآوری ناشی از آن تا حدی از افزایش مهاجرت جلوگیری کرده و به بهبود وضعیت اقتصادی استان کمک نمود.

 • پیگیری معضل مهاجرت به صورت سه جانبه

«مرتضی کرباسی»، رئیس کمیسیون سلامت اتاق بازرگانی مشهد در این نشست با اشاره به بررسی مبحث مهاجرت پزشکان و راهکارهای جلوگیری از آن در کمیسیون سلامت، تصریح کرد: به دنبال اقدامات و دستورالعمل‌هایی که در کمیسیون سلامت در نظر گرفته شد و رئیس اتاق بازرگانی استان نیز بر آن تاکید داشتند؛ آسیب شناسی موضوع مهاجرت پزشکان و متخصصین را در دستور کار قرار دادیم؛ اما از آنجایی که این بحث فراتر از جامعه پزشکان بوده و در حوزه مهندسی و خدمات فنی و نیروهای ماهر و نیمه ماهر به صورت ملی شاهد آن هستیم، تصمیم بر آن شد تا طی همکاری کمیسیون‌های کار و تامین اجتماعی، سلامت و فنی و مهندسی طرحی توجیهی در این زمینه نوشته شود و مزایا و محاسن آن بررسی گردد.

وی با بیان اینکه رسیدگی به امور صنعت دارو، یکی دیگر از درخواست‌ها از کمیسیون سلامت اتاق مشهد بود، تصریح کرد: شرکت‌های دارویی دغدغه زیادی به ویژه در حوزه تخصیص ارز ترجیهی، مطالبات و قیمت گذاری  دارند و تجهیزات پزشکی نیز مدت‌هاست همچون حوزه داروسازی امکان دریافت این ارز را برای واردات مورد نیاز خود ندارد.

کرباسی با استقبال از پیشنهاد برگزاری یک نمایشگاه جامع سلامت در خراسان رضوی و توأمان برگزاری کارگاه‌های تخصصی آن، اظهار داشت: می‌توان در این زمینه از برگزارکنندگان موفق کشور در حوزه داروسازی الگوبرداری کرده و نمایشگاه‌های موازی را حذف نمود. این موضوع از سوی کمیسیون سلامت اتاق پیگیری خواهد شد.

رئیس کمیسیون سلامت اتاق بازرگانی مشهد در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه شرکت‌های دولتی و شبه دولتی کار را برای شرکت‌های خصوصی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی دشوار کرده‌اند، گفت: رقابت در این حوزه بین شرکت‌های خصوصی و دولتی امکان پذیر نیست. در خراسان رضوی برای حمایت از بخش خصوصی حداقل می‌توانیم از  تامین‌کنندگان داخل استان برای رفع نیازهای حوزه دارو و تجهیزات پزشکی  استفاده کنیم.

 • سرنخ حل مشکلات دارو و تجهیزات پزشکی در مرکز کشور است

«آذر کیانی نژاد»، نایب رئیس کمیسیون سلامت اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز گفت: تلاش ما این بود تا از حوزه‌های مختلف سلامت نمایندگانی در کمیسیون داشته باشیم که از این میان می توان به صنعت ورزش، گیاهان دارویی، پارک علم و فناوری و پارک سلامت اشاره کرد. هدف ما این است تا حلقه‌های موثری که در زمینه تامین سلامت استان می‌توانند تاثیرگذار باشند را در کنار خود داشته باشیم.

کیانی نژاد خاطرنشان کرد: در کارگروه‌های ذیل کمیسیون هدف این است که با جامعه مخاطب سلامت استان، چه فعالان اقتصادی و چه سلامت عمومی جامعه و حتی کمیسیون‌های دیگر ارتباط داشته باشیم. بر همین اساس، در هفته آتی، جلسه فوق‌العاده کمیسیون مختص بررسی شرایط صادارات دارو به کشور افغانستان با حضور شرکت‌های تولیدکننده دارو و اعضای انجمن داروسازی هرات و افغانستان برگزار خواهد شد. وی خواستار پیگیری و بررسی مسائل و دغدغه‌های بخش خصوصی در مباحث قیمت‌گذاری دستوری، سهم بیمارستان‌ها و علوم پزشکی در تامین تجهیزات و دارو از تولیدکنندگان خراسان رضوی، قاچاق دارو و آمار ناخوشایند این موضوع در افغانستان، تسهیل‌گری در صدور مجوزهای تولید در حوزه تجهیزات پزشکی و دارویی، چالش‌های حوزه صدور مجوز داروخانه‌ها، بررسی مسئله توزیع مجوزهای ناموزون در علوم پزشکی و صنعت مانند کلینیک‌های پوست و مو و زیبایی، شفاف سازی دیدگاه علوم پزشکی در بحث استراتژی صادرات دارو و تجهیزات پزشکی و تسهیل‌گری و… از سوی معاونت‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد که در این نشست حضور داشتند، شد.

کیانی نژاد با بیان اینکه سرنخ بیشتر مشکلات حوزه دارو و تجهیزات پزشکی استان در پایتخت است و استان نیز با محدودیت‌هایی روبه‌روست، اظهار کرد: ما متقاضی حضور مسئولان سازمان‌ غذا و داروی کشور در کمیسیون سلامت هستیم تا با سیاست‌گذاران برای حضور در کمیسیون سلامت ارتباط برقرار کنیم. مطالبه‌گری در این عرصه ادامه خواهد داشت تا صدای بخش خصوصی استان به تهران برسد. سیاست دانشگاه علوم پزشکی، حمایت از صنعت و تولید است

 • سیاست دانشگاه علوم پزشکی، حمایت از صنعت و تولید است

«علی روحبخش»، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این نشست با بیان اینکه سیاست کلی ما حمایت از تولید و صنعت است، اظهار کرد: ما در معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد هیچ دخل و تصرفی در قیمت‌گذاری حوزه دارو نداریم؛ حتی در این زمینه پیگیری و مکاتباتی با اداره کل تعزیرات داشته ایم که هشت مورد از مکاتبات درباره ایرادات قیمت‌گذاری بوده است. یکی از نکاتی که در این حوزه مطرح می باشد این است که قیمت براساس فروش نقدی است؛ حال آنکه دانشگاه‌های علوم پزشکی به صورت نقدی خرید نمی‌کنند. پیشنهاد ما این بود که کمیته ای شبیه به کمیته حل اختلاف در دانشگاه ایجاد شود که موارد مرتبط با این امر را بررسی و در بازه‌ای مشخص مشکلات را حل کند. ما دغدغه‌های شرکت‌ها را درک می‌کنیم.

روحبخش، قاچاق را چالش بزرگی برای شرکت‌های فعال در عرصه غذا و دارو دانست و گفت: تا زمانی که مشکلات حوزه ارز و بحث پیمان سپاری ارزی اصلاح نگردد، قاچاق نیز وجود دارد. برای واردات شیرخشک هنوز ارز 4200 تومانی تعلق می‌گیرد. از سویی، واردات شیرخشک ضربه مهلکی به بدنه تولید داخلی می زند؛ چون قیمتی بسیار پایین‌تر از محصول تولید داخلی خواهد داشت.

وی در پاسخ به دغدغه برخی از فعالان حوزه سلامت در بحث مجوز های تولیدی در حوزه تجهیزات پزشکی نیز گفت: در حوزه تولید تجهیزات پزشکی در کلاسهای A و B توسط دانشگاه علوم پزشکی صادر میشود و اختیار صدور مجوز های تولیدی تجهیزات در کلاس C نیز قرار است به مشهد تفویض شود و احتمال دارد در آینده کلاس D نیز تفویض اختیار گردد.

 • شرحی بر نحوه تعرفه گذاری خدمات بیمه ای

«محمد دهقانی فیروزآبادی»، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز دراین جلسه با اشاره به دغدغه‌های فعالان اقتصادی حوزه سلامت اظهار کرد: چرخه معیوب مطالبات و بدهی‌های مراکز درمانی، ناشی از تعرفه گذاری در حوزه علوم پزشکی و سلامت است. تولیدکنندگان این حوزه شاید بتوانند تولید را متوقف کنند؛ اما ما نمی‌توانیم خدمت و درمان رامتوقف کنیم و ارائه ندهیم . دهقانی تصریح کرد: در شورای عالی بیمه که متولی تعرفه‌ها و آماده‌سازی پیشنهاد تعرفه‌های بیمه سلامت به هیات دولت و وزیران است، 9 عضو حضور دارند که از این تعداد تنها 2 عضو، اعضایی هستند که ارائه خدمت می‌کنند و این امر، نشان دهنده خروجی و نتایج بررسی های این شوراست. در خصوص تعرفه‌ای که در شورای عالی بیمه در 1402 مصوب شد، با توجه به عدم تناسب آرا، مشخص است که نتیجه به نفع سازمان‌های بیمه‌گر بوده و آنان به هر دلیلی نمی‌خواهند تعرفه تغییر چندانی کند. خروجی شورای مزبور، افزایش میانگین 40 درصدی تعرفه‌های بیمه بود؛ ولی سازمان برنامه و بودجه این رقم را به 25 درصد رساند که همین رقم در دولت نیز تایید شد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: از زمانی که تعرفه‌گذاری از نظام پزشکی گرفته و به شورای عالی بیمه واگذار شد، شکاف بین هزینه و درآمد روز به روز افزایش یافته و شرایط در واحدهای بخش دولتی به مراتب بدتر شده است.

دهقانی در خصوص استفاده از تولیدات شرکت‌های دارو و تجهیزات درمانی استان نیز گفت: تا بخشی که به ما اجازه داده شود، موافق استفاده از تولیدات داخل استان هستیم؛ اما بخشی از این موضوع از اختیار ما خارج است و ممکن است در مناقصه، تولیدکننده‌ای از یک استان دیگر، برای ارائه تجهیزات به مشهد برنده شود.

وی با بیان اینکه صدور بی رویه مجوزها در حوزه درمان، دامن حوزه سلامت را گرفته است، تصریح کرد: در گذشته، محدودیت‌هایی در این زمینه وجود داشت؛ اما اکنون محدودیت‌ها برداشته شده و تاکید می‌شود که در صورت ایجاد خلل در صدور مجوزها، باید پاسخگوی مراجع قضایی باشیم. بخش زیادی از این مجوزها درخصوص مراکز سوء مصرف مواد مخدر و نیز کلینیک های پوست و مو و زیبایی هستند که این موضوعات در آینده تبعاتی خواهد داشت‌.

 • وظیفه پارک علم و فناوری سلامت برای تبدیل دانش به فناوری

در ادامه تریبون در اختیار «محسن تفقدی»، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار گرفت. او به نقش پارک علم و فناوری سلامت در حمایت از واحدهای فعال در این حوزه اشاره کرد و گفت: وظیفه پارک‌ علم و فناوری سلامت، تبدیل دانش در این حوزه به فناوری است. در واقع، به عنوان یک پارک دانشگاهی باید بخشی از استعدادهای حیطه علوم پزشکی را به سمت کسب و کار و ایده فناورانه سوق دهیم. پارک‌های علم و فناوری سلامت مزیت‌هایی دارد که به واسطه آن بهتر می‌توانیم مشکلات شرکت‌ها را حل کنیم و به این هم‌افزایی خوش بین هستیم.

 • عدم همکاری بانک‌های خراسان رضوی در جذب تسهیلات برای شرکت‌های دارویی

«عباسعلی فرج زاده»، مدیرعامل شرکت سجاد دارو نیز در بخشی از این جلسه با اشاره به مشکلات تامین ارز در حوزه دارو تصریح کرد: پیش از این ارز تخصیصی به حوزه دارو، ارز ترجیحی بود که برای تهیه مواد اولیه استفاده می‌شد؛ اما از ابتدای سال با تصمیم دولت، این ارز به نرخ نیمایی تغییر کرد و بدین ترتیب، سرمایه در گردش مورد نیاز برای تامین مواد اولیه حدود هشت برابر شد. این موضوع با پیگیری دانشگاه و معاونت غذا و دارو و وزیر بهداشت به شورای امنیت کشور ارجاع گردید و در نهایت مصوبه‌ای صادر شد که طبق آن مقرر گردید 30 هزار میلیارد تومان به کارخانه‌های داروسازی جهت تامین مواد اولیه اختصاص پیدا کند. اغلب استان‌ها از این ظرفیت تخصیص یافته استفاده کردند به جز خراسان رضوی. ما موضوع  را به استاندار اعلام کردیم و بازدید از کارخانه های داروسازی انجام شد و در ادامه، از بانک ملی نماینده‌ای حاضر و تاکید شد که سهم استان از این اعتبارات جذب شود؛ اما تاکنون جذبی صورت نگرفته است.
فرج زاده تصریح کرد: بانک مرکزی در مهرماه امسال اعلام کرد معادل 200 درصد فروش سال 1401 کارخانه‌های داروسازی به آنان تسهیلات پرداخت گردد و حتی محدودیت‌ها در این زمینه برداشته شد تا در هر صورت وام پرداخت شود؛ اما همچنان هیچ حرکتی از سوی بانک‌های استان در این زمینه صورت نمی‌گیرد.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر همه کارخانه‌های داروسازی از شرکت‌های پخش‌ دارو طلبکار هستند؛ اما با توجه به اینکه شرکت‌های پخش‌ در اختیار نهادهای دولتی هستند، در نهایت ما از دولت طلب داریم. این تولیدکننده دارو با بیان اینکه در بحث صادرات نیز مشکلاتی وجود دارد، گفت: به دلیل وجود رقبایی همچون پاکستان و هند مجبور هستیم در بازار افغانستان پایین تر از قیمت داخل ایران دارو را بفروشیم و افغانستان نیز به صورت ریالی پول ما را پرداخت می کند.

«حسن انصاري»، مديرعامل شركت دارویی سامي ساز نیز در این جلسه با تاکید بر اینکه مقدار 2.1درصد از 30 همت اختصاص یافته به کارخانه های داروسازی کشور برای استان خراسان رضوی در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: گلایه‌ای از سازمان غذا و دارو نیست بلکه بانک‌های استان در این زمینه کوتاهی کردند.

وی در ادامه از واردات شیرخشک گلایه کرد و گفت: دولت در حالی به سراغ واردات رفته است که شرکت داخلی می‌تواند این نیاز را تامین کند؛ اما محصول با چند برابر قیمت از خارج از کشور تهیه می‌شود؛ این اشتباه پیش از این در خصوص آنتی بیوتیک نیز اتفاق افتاد. سوال این است که با 27 میلیون دلاری که برای تهیه شیرخشک خارجی هزینه میشود، چند کارخانه مواد اولیه و سرم سازی و شیرخشک می‌توانستیم فعال کنیم؟

 • شرکت‌های پخش تبدیل به ابر طلبکار شده‌اند

«عزیزاله اميري»، دبير انجمن صنعت پخش استان نیز گفت: شرکت‌های پخش صد درصد تامین داروی استان را انجام می‌دهند و امروز به یکی از ابرطلبکاران تبدیل شده اند. سن بدهی دو برابر است یعنی وجوهی برای دارو به علوم پزشکی تزریق می‌شود که سن بیمه آن حدود شش ماه است؛ ولی سن بدهی‌های ما به 18 ماه و حتی بیشتر رسیده است و حالا بزرگترین طلبکار هستیم. به همین خاطر خواهشمندیم حساب‌ها تفکیک و اختیارات داده شود و پول دارو به طلب‌های دارویی اختصاص پیدا کند.

وی ادامه داد: بزرگترین مشکل ما تامین نقدینگی است و دلیل این امر، عدم اجرای بخشی از قانون است.  پول دارو در جای دیگر هزینه می‌شود و در آخر به شرکت‌های پخش و کارخانه‌ها نمی‌رسد.

در ادامه این صحبت‌ها، «سید علی جعفرنژاد» عضو هیات مدیره انجمن داروسازان خراسان رضوی با انتقاد از تصمیماتی که در بحث دارو گرفته می‌شود، گفت: زمانی که اقتصاد بیمار باشد پولی وجود ندارد. در چنین شرایطی طرح دارویار نیز بدون مشخص شدن منابع مطرح می‌شود که شرایط را بسیار سخت تر می کند. در این حالت میزان تعهد سازمان‌های بیمه‌گر افزایش می‌یابد و میزان سرمایه در گردش داروخانه‌ها در دست بیمه‌ها به شدت صعودی می‌شود و بیمه‌ها دیگر توان پرداخت نخواهند داشت. از انتهای این چرخه چیزی به دست کارخانه‌های داروسازی برنمی‌گردد.

وی با اشاره به مشکل کمبود شیرخشک خاطرنشان کرد: همان ارزی که به واردات شیرخشک داده شد، اگر به شرکت‌های تولیدی اختصاص می‌یافت، اکنون شیرخشک در بازار موجود بود.

«حجت الله قاسمی» دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی خراسان رضوی نیز در این نشست، از امضای تفاهم نامه‌ای در حوزه فناوری بین پارک علم و فناوری سلامت و تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی استان خبر داد.

 • تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی مخالف قیمت گذاری وزارت بهداشت هستند

در ادامه، تریبون در اختیار «محمد امین کیانی نژاد»، نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی استان قرار گرفت. او گفت: در بحث قیمت گذاری تجهیزات پزشکی، وزارت صمت ورود کرده و قرار است مثل بقیه کالاها این وزارت در این موضوع هم تاثیرگذار باشد. اخیرا مصوبه مجلس را هم در این زمینه شاهد بودیم. در مجموع بخش خصوصی موافق این موضوع است؛ اما با یک پیش شرط؛ آن هم این است که در روند قیمت گذاری باید نماینده تشکل‌ها حضور داشته باشد تا فرمولی که قیمت‌گذاری می‌کند به چالش کشیده شود.

نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی استان اظهار کرد: مکانیزم قیمت گذاری که در حال حاضر وزارت بهداشت انجام می‌دهد را قبول نداریم. قیمت ارز و گمرک کالای وارداتی مشخص است و با ضریب مشخصی که دارد، قیمت نهایی کالا را مشخص می‌کند؛ ولی در بحث کالاهای تولید داخل با چه مکانیزمی وزارتخانه قیمت را مشخص می کند که نرخ کالای تولیدی یک دهم قیمت کالای مشابه وارداتی می‌شود.

وی درخصوص نمایشگاه‌‌های تجهیزات پزشکی نیز گفت: شاهد برگزاری نمایشگاه‌های موازی هستیم که از ابتدای سال هفت نمایشگاه در این زمینه در استان برگزار شده است. با پتانسیل استان در حوزه سلامت، پیشنهاد می‌دهیم که فقط یک نمایشگاه جامع و کامل در حوزه سلامت استان برگزار گردد.

«محمدمهدی پویا فر»، بازرس انجمن تجهیزات پزشکی استان نیز گفت: مشکل عمده موجود که اصناف و شرکت‌های توزیعی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، بحث اختلاف نظر در حوزه قیمت گذاری بین اداره کل صمت و اداره تجهیزات پزشکی است.

«ایمان پریسای»، عضو هیات مدیره جامعه دندانپزشکان نیز با ارائه گزارشی از برنامه‌های کارگروه پیشگیری و بهداشت ذیل کمیسیون سلامت گفت: برگزاری پویش و برنامه برای بالا بردن سطح آگاهی مردم برای پیشگیری از پوسیدگی و بهداشت از اهداف ماست. در صورت جلوگیری از پوسیدگی دندان نیاز مردم به کارهای درمانی نیز کاهش پیدا می کند.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات دندانپزشکان پیرامون تامین مواد و تجهیزات است. نرخ کالاهای اساسی در این حوزه بدون اعلام قبلی به یک باره چند برابر شده است. برخی کالاها سهمیه بندی و نایاب شده است و برخی مواد با قیمت بالا در بازار فروخته و قاچاق می‌شود.

لینک کوتاه : https://news.mccima.com/?p=15313

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.