• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : Tuesday - 20 February - 2024
کل 2713 امروز 0
3

گردش مالی 220میلیارد دلاری گردشگری حلال در جهان/ چرا دست ایران از سفره حلال خالی ماند؟

  • کد خبر : 12492
  • ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۷
گردش مالی 220میلیارد دلاری گردشگری حلال در جهان/ چرا دست ایران از سفره حلال خالی ماند؟
کشورهای مسلمان جهان در حال سبقت از یکدیگر در زمینه درآمدزایی از گردشگری و به‌ویژه گردشگری حلال هستند. در این میان مالدیو روزبه‌روز بر تعداد گردشگران مسلمان خود افزوده و این رشد باعث شده امروز یک‌چهارم تولید ناخالص اقتصاد این کشور از آن گردشگری شود. اما ایران سال‌هاست که از سهم 3درصدی گردشگری حلال از کلیت اقتصاد گردشگری خود حرف می‌زند. اما واضح است که ایران از کشورهای همسایه خود عقب مانده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار گردشگری حلال در سال ۲۰۲۲ جهش قابل توجهی پیدا کرد و میزان سفرهای گردشگری در کشورهای متعهد به چارچوب‌های اسلامی و یا به اصطلاح گردشگری حلال، در سال گذشته میلادی 220 میلیارد دلار گردش مالی داشته است.

اما از این شاخه گردشگری، ایران چه سهمی دارد؟ آیا به عنوان یک کشور مسلمان توانسته سهمی از سفره حلال گردشگری بردارد؟

کمک به تولید ناخالص داخلی جهانی

رویترز در سال ۲۰۱۴ گزارش کرد که مسلمانان جهان ۱۴۲ میلیارد دلار برای سفر (بدون احتساب حج و عمره) هزینه کرده‌اند که پس از گردشگران چینی و آمریکایی در رده سوم درآمدزاترین گردشگران قرار گرفته بودند. طبق شاخص جهانی Crescent Rating، سفر مسلمانان در سال ۲۰۱۶ بیش از ۱۵۶ میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی جهانی کمک کرده است.

گردشگری خاورمیانه در سال ۲۰۲۲ میلادی در مقایسه با سال ۲۰۲۱ میلادی، با ۴۶.۹ درصد رشد، به ارزش ۱۰۷ میلیارد دلار رسید و گزارش‌های یاتا نشان می‌دهد، خطوط هوایی خاورمیانه، شاهد افزایش ۱۵۷.۴درصدی ترافیک هوایی، در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال ۲۰۲۱ بوده‌ است.

بازار گردشگری حلال تا سال ۲۰۲۸ به ۲۳۰ میلیون نفر مسافر می‌رسد

آمارها حاکی از این است که در سال ۲۰۱۹ جمعیت گردشگران مسلمان به ۱۶۰ میلیون نفر رسیده، درحالی‌که با بازگشایی بسیاری از کشورها از زمان همه‌گیری کرونا، این پیش‌بینی مطرح است که جمعیت گردشگران مسلمان در سال ۲۰۲۳ به ۱۴۰ میلیون نفر برسد و در سال ۲۰۲۴ این جمعیت به آمار قبل از کووید بازگردد و انتظار می‌رود بازار گردشگری حلال تا سال ۲۰۲۸ به ۲۳۰ میلیون نفر مسافر دست یابد.

این پیش‌بینی نیز وجود دارد که میلنیال‌ها (نسل Y یا متولدان ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۴)، نسل Z (نسلی که بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۰ متولد شده‌اند) و مسافران زن با ۷۰ درصد سهم از دو میلیارد مسلمان در سراسر جهان، که زیر ۴۰ سال سن دارند، بیشترین تأثیر را در میان جمعیت مسلمانان مسافر داشته باشند. مسافران زن یکی از سریع‌ترین بخش‌های در حال رشد را تشکیل می‌دهند و ۴۵درصد از مسافران در سال ۲۰۱۹ یا حدود ۷۲ میلیون مسافر را تشکیل داده‌اند.

مالدیو بهشت گردشگری حلال

جزایر استوایی مالدیو یکی از این مقاصد گردشگری است، مالدیو کشوری مسلمان است و با توجه به تعهدی که به رعایت چارچوب‌های اسلامی از خود نشان داده است، روزبه‌روز بر تعداد گردشگران مسلمانی که این جزایر را مقصد تعطیلات خود قرار می‌دهند نیز افزوده می‌شود.

این رشد باعث شده است که امروز یک‌چهارم تولید ناخالص اقتصاد این کشور از گردشگری شود. در این بین کشورهای اندونزی و مالزی نیز در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

اندونزی بهترين مقصد گردشگری حلال در سال 2023

اندونزي موفق به کسب رتبه اول به عنوان بهترين مقصد گردشگری حلال در فهرست «سفر جهانی مسلمانان» در سال 2023 شد. اين در حالی است که سال گذشته اندونزی رتبه دوم را در اين زمينه دريافت کرده بود.

«ساندياگا اونو»، وزير گردشگری و اقتصاد خلاق اندونزی با بيان اينکه قرار بود رتبه اول در سال 2025 کسب شود، شگفتی خود را از اين مسئله ابراز کرد و گفت: تيم گردشگری حلال ما در سال 2023 موفق شد بهترين برنامه‌های خود را اجرا کند و همین باعث شد در رتبه اول قرار بگيريم و اين برای ما يک دستاورد بزرگ است.

8.5 میلیون گردشگر در مسیر اندونزی

اونو اظهار داشت که اندونزی قصد دارد 8.5 ميليون گردشگر را از طريق گردشگری حلال تا پايان سال جاری ميلادی پذيرايی کند.

وب سايت وزارت گردشگری اندونزی پنج مقصد حلال در اين کشور را معرفی کرده است که تحت فهرست سفر مسلمانان به اندونزی ثبت شده‌اند و گردشگران می‌توانند از اين مکان‌ها بازديد کنند.

ترکيه رکورددار جذب گردشگر خارجی

بيش از 30 ميليون گردشگر در هفت‌ماهه نخست سال از ترکيه بازديد کردند؛ اين موضوع اين اميدواری را ايجاد کرد که اين کشور ممکن است در سال 2023 ميزبان شمار بی‌سابقه‌ای از گردشگران باشد.

شمار گردشگران خارجی ترکيه از ژانويه تا جولای با 16.2درصد افزايش، به 26.8ميليون نفر رسيد، در حالي‌که 3.3 ميليون شهروند ترکيه مقيم خارج از کشور در همين مدت، تعطيلات خود را در اين کشور سپری کردند.

در مدت مشابه سال 2019، ترکيه ميزبان 26.77ميليون بازديدکننده خارجی بوده است. در مجموع در سال 2019، ترکيه ميزبان رکورد بيش از 45 ميليون گردشگر خارجی و 6.7ميليون ترکيه‌ای مقيم خارج از کشور بود.

سال گذشته ميلادی، ‌حدود 45 ميليون گردشگر خارجی از ترکيه بازديد کرده بودند که در مقايسه با آمار سال 2021 افزايش 80درصدی را نشان می دهد. درآمد گردشگری ترکيه در نيمه نخست سال 2023 به 21.7 ميليارد دلار رسيد که نسبت به دوره ژانويه تا ژوئن سال گذشته 27درصد افزايش يافته است. چشم‌انداز ترکيه جذب 60 ميليون گردشگر و کسب درآمد 56 ميليارد دلاری از اين محل تا پایان سال 2023 است.

آینده گردشگری خاورمیانه در دستان عربستان

براساس گزارش سازمان تجارت جهانی، تعداد گردشگران بین‌المللی که از عربستان سعودی دیدن کردند، در سال 2022 به 16.6میلیون نفر رسید و با این حساب توانست به رتبه دوم سریع‌ترین کشورهای جهان در رشد گردشگری دست پیدا کند.

این کشور با صعود 12پله‌ای در شاخص سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در رتبه سیزدهم جهان قرار گرفت و در مقایسه با رتبه 25در سال 2019، به عنوان یکی از برترین کشورهای پذیرنده گردشگران بین‌المللی در سال 2022معرفی شد.

براساس این گزارش جدید که در ماه می 2023 توسط سازمان جهانی گردشگری منتشر شده است، عربستان 16 پله نیز در شاخص درآمد گردشگری بین‌المللی پیشرفت کرده و در سال 2022 به جایگاه یازدهم در مقایسه با رتبه 27 در سال 2019 در سطح جهانی دست یافته است.

شورای جهانی سفر و گردشگری نیز پیش‌بینی کرده که بازار سفر و گردشگری در عربستان سعودی، رکورد سریع‌ترین رشد را در منطقه خاورمیانه خواهد زد و میزان رشد سالانه آن در ۱۰ سال آینده، به سالی ۱۱درصد خواهد رسید.

موانع رشد گردشگری حلال در ایران

سال 95 بود که مسعود سلطانی‌فر، رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی که بعد به وزارت گردشگری تغییر نام داد، از سهم 3درصدی ایران از گردشگری حلال خبر داد. اما در اخبار سال‌های بعد، شاهد رشد این میزان نبودیم.

این سهم ناچیز در حالی وجود دارد که ایران برای توسعه این شاخه از گردشگری نیازی به ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی و… ندارد. بلکه بیش از 90درصد از آنچه تحت عنوان خوراک و پوشاک در ایران رایج است، تحت عنوان گردشگری حلال قابل تعریف هستند.

اما زیرساخت‌های اقامتگاهی، خطوط هوایی، خدمات قابل ارائه و معرفی دقیق این شاخه از گردشگری در ایران تاکنون مورد توجه جدی نبوده است. برای روشن شدن نیاز به زیرساخت‌های فیزیکی در حوزه گردشگری می‌توان اشاره کرد که فرودگاه ابوظبی به زودی ترمینالی می‌سازد که ظرفیت پذیرش 45میلیون مسافر در سال را دارد. اما ایران به ظرفیت و اندازه مردم کشورش هم از خطوط هوایی برخوردار نیست.

با اینکه ایران بیشتر از یک دهه است که برای برند «حلال» همایش و گردهمایی برگزار می‌کند، ‌اما بررسی‌ها حاکی از این است که عملکرد آن همایش‌های متعدد با موضوع گردشگری حلال، با وجود شرایط اقتصادی و اجتمایی که در کشور جریان دارد، تاکنون به گونه‌ای نبوده که نام ایران را در بین مقاصد برتر گردشگری حلال مطرح کند.

ایران در حالی از گردشگری حلال غافل است که گردشگران این شاخه از گردشگری 30درصد از کل گردشگران جهان را تشکیل می‌دهند. در سال 2022، کل سفرهای گردشگری خارجی به مقصد خاورمیانه، بیش از 66 میلیون سفر بوده که رشد 163درصدی نسبت به سال قبل از آن را نشان می‌دهد. سهم ایران از کل گردشگران خارجی ورودی به این منطقه حدود 6درصد برآورد شده است.

قطع ارتباط ایران با مراودات مالی بین‌المللی، تحریم‌ها، نبود زیرساخت‌های فیزیکی، عدم تبلیغ و ایجاد برندینگ از گردشگری حلال ایران، ایجاد محدودیت از سوی برای از کشورهای جهان برای مسافرانی که به ایران سفر می‌کنند و… از مهمترین دلایلی است که ایران نتوانسته از سهمی از سفره حلال گردشگری بردارد.

لینک کوتاه : https://news.mccima.com/?p=12492

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.