• امروز : چهارشنبه - 23 خرداد - 1403
  • برابر با : Wednesday - 12 June - 2024
کل 3290 امروز 9
5
رئیس اتاق خراسان رضوی در جمع اصحاب رسانه استان:

رسانه‌ها در ساختن یک جامعه آگاه و توسعه‌محور، نقشی اساسی ایفا می‌کنند

  • کد خبر : 11354
  • ۱۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۲
رسانه‌ها در ساختن یک جامعه آگاه و توسعه‌محور، نقشی اساسی ایفا می‌کنند
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: خبرنگاران و اصحاب رسانه، سرآغاز خط تولید یک جامعه آگاه بوده و نقش‌ آن‌ها در امر «توسعه»، انکارناپذیر است.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشهد؛ «محمدرضا توکلی‌زاده»، در نشست هم‌اندیشی با اصحاب رسانه استان که به مناسبت 17مردادماه روز خبرنگار برگزار شد، عنوان کرد: بخش بزرگی از مطالبی که امروز در محیط کسب و کار به عنوان مانع و دغدغه مطرح است، به قلم خبرنگاران و از تریبون رسانه‌ها منتقل می‌شود و عمدتا به واسطه همین انعکاس، صدای بخش خصوصی و مولد ما شنیده می‌‌شد.

وی خبرنگاری را یک حرفه دشوار و مهم دانست که اثرات بزرگی بر جامعه دارد و بیان کرد: بازه و اثرگذاری این شغل، بسیار زیاد بوده و بعضا سرنوشت جامعه را شکل می‌دهد.

توکلی‌‌زاده با تقدیر از اصاحب رسانه در انعکاس مشکلات و دغدغه‌های بخش خصوصی استان، یکی از موضوعاتی که به دفعات از تریبون خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها پیگیری شده، موضوع بحران انرژی برای بخش مولد دانست و عنوان کرد: قطعی برق صنایع در تابستان و قطعی گاز آن‌ها در زمستان، در زمره موضوعاتی است که با رویکردها و راهبردهای تصمیم‌سازان در عرصه ملی در پیوند می‌باشد. نهادهای متولی در استان، در این رابطه اختیارات محدودی دارند، با این وجود بحث مطالبه‌گری برای حل این مسائل، متوقف نمانده و در جلسات متعدد با مسئولان استانی و کشوری و حتی در نشست‌های شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، موضوع را بررسی و منعکس کردیم.

وی اضافه کرد: بحران امروز ما در بخش انرژی که بهای آن را صنایع و بنگاه‌های اقتصادی ما می‌پردازند، متاثر از اهمالی است که در سنوات گذشته نسبت به افزایش ظرفیت تولید و توزیع برق و گاز انجام گرفته و اگر امروز هم غفلت کنیم، آیندگان تاوان ادامه این روند را خواهند پرداخت.

رئیس پارلمان بخش خصوصی استان بر فرهنگ‌سازی برای جامعه جهت مدیریت مصرف، تاکید کرد و گفت: اجرای طرح‌های تشویقی برای کاهش مصرف، اثرات مقطعی دارد. این اندیشه که بدون محدودیت یا به واسطه پاداش، باید صرفه‌جویی انجام بگیرد؛ باید در ضمیر جامعه نهادینه شود. طبیعتا به موازات آن نیز باید زیرساخت‌های تولید انرژی را نیز توسعه ببخشیم.

توکلی‌زاده در بخش دیگری از این جلسه، به هماهنگی و تعامل بخش خصوصی استان با نهادهای متولی دولتی اشاره و بیان کرد: اتاق بازرگانی در جایگاه مشاور قوا، تلاش می‌کند تا علاوه بر مطالبه‌گری، تحلیل‌های کارآمدی را نیز برای ریشه‌یابی مشکلات ارائه نماید و توامان به قواره ظرفیت خود، راهکارها و پیشنهادات بخش خصوصی را منعکس سازد. مصداق این موضوع نیز تدارک برنامه مشترکی تحت عنوان «شنبه‌های اقتصادی» با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استان بوده که تاکنون سه جلسه آن، برگزار شده است. شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی نیز، جلوه دیگری از این همکاری و تعامل می‌باشد اما در گام بعد، بخش خصوصی و در راس آن اتاق بازرگانی، بعد از انتقال دیدگاه خود، بحث پیگیری و مطالبه‌گری را دنبال خواهد کرد.

وی به ایجاد 20 کمیسیون تخصصی در دوره دهم اتاق مشهد اشاره نمود و این ساختارهای تخصصی-مشورتی را بستری برای تعامل با گروه‌های مختلف فعالان اقتصادی و بهره‌گیری از آرا و پیشنهادات آن‌ها در موضوعات مختلف عنوان کرد و ابراز امیدواری نمود: خروجی این کمیسیون‌ها، به ارائه تحلیل‎ها و پیشنهادات کارآمد برای مشکلات موجود در فضای کسب و کار استان، منجر شود.

*نقش رسانه ها در تبیین جایگاه تولید استان و انعکاس دغدغه‌های فعالان این حوزه

احمد اثنی عشری، نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی نیز در این جلسه، به سهمی اشاره کرد که رسانه‌ها به عنوان «عامل» و یا حتی مانع توسعه می‌توانند ایفا کنند و گفت: باید از خبرنگارانی که تلاش‌های ارزشمندی در مسیر آگاه‌سازی و مطالبه‌گری ایفا می‌کنند، تقدیر نماییم.

وی ادامه داد: البته گاهی هم شاهدیم که بعضی رسانه‌ها از روی شتاب، تحلیل‌ها و تفسیرهای غلطی را به کار می‌گیرند. انعکاس حقیقت، برای رسانه‌ها یک رسالت به شمار می‎آید.

اثنی عشری با اشاره به نقش موثر رسانه ها در پیش‌برد اهداف اقتصادی استان، خاطرنشان کرد: امیدوارم رسانه ها در تبیین جایگاه تولید و صنعت استان و انعکاس دغدغه‌های فعالان این حوزه، فعالیت موثرتری داشته باشند چون این بخش با معیشت و رفاه جامعه ما در پیوند بوده است.

وی دو دغدغه جدی بخش خصوصی را بحران انرژی و اثرات آن بر روی بخش‌های مولد و همچنین رویکرد دولت به آینده اقتصاد کشور در برنامه هفتم توسعه عنوان کرد و خواستار توجه فعالان رسانه‌ای به این مباحث شد.

* نقش خطیر رسانه‌ها در سازندگی اقتصادی کشور

«محمدحسین روشنک»، عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز در همین خصوص عنوان کرد: خبرنگاران بستر توسعه یک جامعه را فراهم می‌کنند و نقشی خطیر در سازندگی اقتصادی کشور دارند.

او تاکید کرد: اصحاب رسانه به مدد تریبونی که در اختیار دارند، می‌توانند مسیر مطالبه‌گری را برای تشکل‌های بخش خصوصی که سرآمد آن‌ها اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی است، تسهیل نمایند.

روشنک خاطر نشان کرد: عمده مشکلاتی که ریشه آن‌ها در استان وجود دارد، با پیگیری تشکل‌های اقتصادی، همراهی مسئولان استان و تعامل خوبی که در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی شکل گرفته، قابل چاره‌جویی است اما مسئله اینجاست که بعضی تصمیم‌سازی‌ها برای برداشتن موانع، موکول به اقدام در مرکز مانده و تبعات آن دامنگیر فعالان اقتصادی در استان‌ها می‌شود. نقش رسانه‌ها در انتقال این مسائل در سطح ملی نیز قابل بسیار مهم خواهد بود.

گفتنی است؛ در این جلسه جمعی از خبرنگاران و مدیران رسانه‌ای به طرح دیدگاه‌های خود پرداختند. درخواست جهت ایجاد انجمن یا ساختاری تخصصی برای خبرنگاران حوزه اقتصادی استان، تاکید بر پرهیز از تمرکز صرف بر نقاط منفی عملکرد دولت و انعکاس اقدامات و خدمات نهادهای وابسته به قوه مجریه در رسانه‌ها، انتقاد نسبت به نگاه بولتنی بعضی نهادهای دولتی به خبرگزاری‌ها و مطبوعات و تاکید بر اهمیت نقد ضعف‌های عملکردی دولت در عرصه‌های اقتصادی، تقدیر از فراهم‌سازی ظرفیت حضور نخبگان دانشگاهی در بدنه کمیسیون‌های تخصصی اتاق مشهد، درخواست برای همکاری موثرتر اتاق، تشکل‌ها و فعالان اقتصادی با رسانه‌ها جهت انعکاس مشکلات بخش خصوصی استان و اعلام آمادگی در این خصوص، از موضوعاتی بودند که اصحاب رسانه با هیات رئیسه اتاق مشهد مطرح نمودند.

در پایان این جلسه از تلاش‌های این فعالان رسانه‌ای تقدیر به عمل آمد.

لینک کوتاه : https://news.mccima.com/?p=11354

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.