• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
 • برابر با : Saturday - 20 April - 2024
کل 3029 امروز 8
9
مرکز پژوهش‌های اتاق ایران گزارش داد

کاهش رضایت فعالان اقتصادی از عملکرد دستگاه‌های مرتبط با محیط کسب‌وکار

 • کد خبر : 14379
 • ۱۶ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۹
کاهش رضایت فعالان اقتصادی از عملکرد دستگاه‌های مرتبط با محیط کسب‌وکار
بررسی‌های مرکز پژوهش‌های اتاق ایران در طرح ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی مرتبط با محیط کسب‌وکار در سال 1401 از افزایش جزئی نارضایتی فعالان اقتصادی از عملکرد این دستگاه‌ها نسبت به سال 1400 حکایت دارد.

طبق نتایج طرح ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی مرتبط با محیط کسب‌وکار در سال،1401 شاخص ملی عدد 4.81 رسیده (امتیاز 1 به معنی رضایت کامل و امتیاز 10 به معنی نارضایتی مطلق است) که نشان‌دهنده کاهش بسیار جزئی در رضایت فعالان اقتصادی از عملکرد دستگاه‌های اجرایی کشور در سال 1401 نسبت به سال قبل (4.79) است.

در سال 1401 فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این طرح، از سه دستگاه اصلی شامل «سازمان بهزیستی کشور»، «سازمان ثبت اسناد و املاک کشور» و «نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران» بیشترین میزان رضایت را داشته‌اند و از سه دستگاه اصلی شامل «بانک مرکزی جمهوری اسامی»، «شهرداری‌ها» و «سازمان برنامه‌وبودجه» کمترین میزان رضایت را نسبت به سایر دستگاه‌ها اعلام کرده‌اند.

همچنین بر اساس یافته‌های این طرح، در سال 1401 دستگاه‌های اجرایی در استان‌های «مرکزی»، «سمنان» و «آذربایجان غربی»، به ترتیب بیشترین میزان رضایت فعالان اقتصادی را جلب کرده‌اند و در مقابل دستگاه‌های اجرایی در استان‌های «اردبیل»، «لرستان» و «خوزستان»، کمترین میزان رضایت فعالان اقتصادی را به خود اختصاص داده‌اند.

اطلاعات حاصل از نتایج پنجمین طرح ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرای کشور مرتبط با محیط کسب‌وکار، میزان رضایت فعالان بخش‌های مختلف اقتصادی از عملکرد دستگاه‌ها در سال 1401 در بخش کشاورزی در مقایسه با رضایت فعالان اقتصادی در بخش‌های خدمات و صنعت، نامناسب‌تر ارزیابی شده است.

همچنین در بین 44 دستگاه اجرایی، سازمان و نهاد (فرعی و اصلی) مورد پرسش در این طرح، سه دستگاه اجرایی شامل «سازمان انرژی اتمی (فرعی)»، «مرکز آمار ایران (فرعی)» و «وزارت فرهنگ و ارشاد اسامی (اصلی) به ترتیب دارای کمترین میزان ارتباط کاری با فعالان اقتصادی بوده‌اند و سه دستگاه اجرایی شامل «بانک‌های دولتی (فرعی)»، «سازمان امور مالیاتی کشور (اصلی)» و «سازمان تأمین اجتماعی (اصلی)» بیشترین ارتباط کاری را با فعالان اقتصادی شرکت‌کننده در این طرح داشته‌اند.

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در راستای اجرای ماده 4 قانون بهبود مستمر کسب‌وکار و پس از 27 دوره اجرای موفق طرح پایش ملی محیط کسب‌وکار، مصمم شده تا برای پنجمین بار، با اجرای طرح نظرسنجی از فعالان اقتصادی سراسر کشور، عملکرد سازمان‌ها، نهادها و دستگاه‌های اجرایی مرتبط با محیط کسب‌وکار را مورد ارزیابی قرار دهد.

در پنجمین دوره از اجرای این طرح که به مدت 34 روز در تیر و مرداد 1402 اجرا شد، عملکرد 44 سازمان و نهاد ملی و استانی در سال 1401 و در قالب دو گروه عمده دستگاه‌های اصلی و فرعی مرتبط با محیط کسب‌وکار توسط 2516 فعال اقتصادی منتخب از زیرمجموعه اتاق‌های بازرگانی، اصناف و تعاون مورد ارزیابی قرار گرفت.

نتایج پنجمین طرح ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرای کشور مرتبط با محیط کسب‌وکار را اینجا مشاهده کنید.

لینک کوتاه : https://news.mccima.com/?p=14379
 • نویسنده : روابط عمومی
 • ارسال توسط :
 • منبع : اتاق ایران آنلاین
 • 100 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.