بــــررســـی‌ها نشان می‌دهد، فرانــسه ایــن موفقیت خود را مدیون حمایت همه‌جانبه دولت فرانسه در همکاری مشترک با بخش خصوصی است که به نقش و اهمیت گردشگری در اقتصاد  و  فرهنگ خود واقف است و باوجود آسیب گسترده‌‌‌ای که کووید-۱۹ به این صنعت وارد کرد، اما برای «اولین بودن»، هرآنچه لازم بود را انجام داده است. این تحقیق چشم‌‌‌انداز مثبتی را برای سفرهای ورودی فرانسه نشان می‌دهد، به طوری که ورودی‌‌‌ها تقریبا به بالاترین حد پیش از همه‌گیری در سال‌جاری خواهند رسید. بر اساس آخرین تحلیل‌‌‌های شورای جهانی سفر و گردشگری و ForwardKeys، شرکت پیشرو داده‌‌‌های سفر و تجزیه و تحلیل، ورودی‌‌‌های بین‌المللی به فرانسه در نیمه اول سال ۲۰۲۴، به حدود ۹۳‌درصد از مدت مشابه سال ۲۰۱۹ رسیده است و فرانسه جایگاه خود را به عنوان محبوب‌‌‌ترین مقصد جهان تثبیت کرده است.

ورودی‌‌‌های بین‌المللی به فرانسه در نیمه اول سال‌جاری به طور قابل‌‌‌توجهی افزایش یافته است. این امر می‌تواند باعث تقویت هرچه بیشتر بخش گردشگری شود. این صنعت توانست در اوج خود، ۲۲۰ میلیارد یورو به اقتصاد ملی کمک کند و منجر به حمایت از ۲.۷ میلیون نفر در کسب‌و‌کارهای مسافرتی و گردشگری شود. تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که خطوط هوایی در حال افزایش ظرفیت خود برای مطابقت با تقاضای رو به رشد از سراسر جهان هستند و تعداد صندلی‌‌‌ها در سال‌جاری از سطح سال ۲۰۱۹ فراتر خواهد رفت. اولیویه پونتی، معاون ForwardKeys، برآورد کرد، با افزایش رزرو پرواز و شرکت‌های هواپیمایی که رکورد جدیدی در تعداد صندلی‌هاست، فرانسه با دست پر وارد سال ۲۰۲۴ می‌شود.

شاید یکی از علل اصلی مورد توجه باقی ماندن فرانسه  برگزاری مسابقات ورزشی باشد که امسال میزبان آن خواهد بود. سرمایه‌گذاری  روی میزبانی موفق جام جهانی راگبی ۲۰۲۳ و حضور رو به رشد ارائه شده توسط بازی‌‌‌های المپیک آینده، باعث شده است این کشور یکی از مقاصد قابل تامل امسال برای بازارهای منطقه‌‌‌ای و طولانی‌مدت باشد. این افزایش ظرفیت مسافر، توسط فرودگاه اورلی با افزایش ۲۸ درصدی به نزدیک  ۸ میلیون نفر رسیده است. شارل دوگل همچنان شلوغ‌‌‌ترین فرودگاه فرانسه است که در ۶ماه اول سال ۲۰۲۴ حدود  ۱۸.۵ میلیون نفر مسافر داشته که فقط ۳‌درصد کمتر از سطح سال ۲۰۱۹ است.

ولیا سیمپسون، رئیس و مدیرعامل WTTC، طی شرکت در رویداد مقصد فرانسه (Destination France) به میزبانی رئیس‌جمهور مکرون، از فرانسه به دلیل تمرکز پولادینش در شناخت ارزش اقتصادی و فرهنگی که سفر و گردشگری در مشاغل و سهم خود در تولید ناخالص داخلی به ارمغان می‌‌‌آورد، تمجید کرد. این امر از طریق یک بخش خصوصی قوی که به خوبی با دولت و مناطق کار می‌کند، به دست می‌‌‌آید. جولیا سیمپسون، این موفقیت فرانسه را ناشی از تعهد فرانسه به سفر و گردشگری نه‌تنها در آمار و ارقام، بلکه در تلاش‌‌‌های تزلزل‌‌‌ناپذیر دولت می‌‌‌داند. رئیس‌‌‌جمهور فرانسه ارزش واقعی سفر و گردشگری برای فرانسه را از نظر اقتصاد، شغل و جایگاه آن در صحنه جهانی به رسمیت می‌‌‌شناسد. و این حمایت او، تضمین کرده که فرانسه محبوب‌‌‌ترین مقصد جهان باقی می‌‌‌ماند.

 توریسم فرانسه چگونه بازگشت؟

گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری نشان می‌دهد که پاریس، «شهر نور» که یکی از مهم‌ترین مقاصد توریسم جهان به‌‌‌شمار می‌رود در سال ۲۰۲۳ توانست عنوان قدرتمندترین مقصد شهری جهان را به‌‌‌دست آورد. طبق داده‌‌‌های شورای جهانی سفر و گردشگری از محل اقامت این شهر، نرخ اشغال در پایتخت فرانسه در نیمه اول سال ۲۰۲۳ برای بیش از نیمی از کلاس‌‌‌های هتل به بالاتر از سطح ۲۰۱۹ رسیده بود. البته برآوردها نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۴، شهرهای دیگر فرانسه نیز جاذبه‌‌‌های محبوبی برای بازدیدکنندگان خارجی خواهند بود. شهر «نیس» در میان شهرهای اروپایی با عملکرد برتر قرار دارد و انتظار می‌رود که ورودی‌‌‌های بین‌المللی به ۹۴‌درصد سطوح قبل از همه‌گیری برسد.

برآوردها نشان می‌دهد که، فرانسه به عنوان یک مقصد به طور فزاینده‌‌‌ای در بین مسافران اسپانیایی و کانادایی محبوب می‌شود و تعداد مسافران بین‌المللی به ترتیب بیش از ۶۴ و ۵۴‌درصد از سطح سال ۲۰۱۹ فراتر رفته است. همچنین، مسافران ایرلندی و کره‌جنوبی به طور دسته‌جمعی به فرانسه باز می‌‌‌گردند و تعداد بازدیدکنندگان از سال ۲۰۱۹ به ترتیب ۱۹ و ۱۶‌درصد افزایش یافته است. علاوه براین، مسافران در سفر به فرانسه نیز پول بیشتری خرج می‌کنند و رزرو کابین‌‌‌های ممتاز شاهد افزایش ۲۱ درصدی نسبت به سطوح قبل از همه‌گیری در نیمه اول سال بود. سال گذشته، تحقیقات تاثیر اقتصادی شورای جهانی سفر و گردشگری (EIR WTTC) نشان داد که انتظار می‌رود بخش مسافرت و گردشگری فرانسه در دهه آینده به طور متوسط سالانه ۳‌درصد رشد کند که دو برابر نرخ رشد سالانه ۱.۵ درصدی کل اقتصاد کشور است تا با بیش از ۲۹۷ میلیارد یورو (۹.۷‌درصد کل اقتصاد) به رشد بیشتری برسد.

این پیش‌بینی همچنین نشان داد که بخش مسافرت و گردشگری در فرانسه، انتظار می‌رود در ۱۰ سال آینده بیش از ۵۵۵هزار شغل ایجاد کند که به طور میانگین هر سال نزدیک به ۵۶هزار شغل جدید ایجاد می‌کند و تا سال ۲۰۳۳ به ۳.۳ میلیون شغل در این بخش می‌‌‌رسد. شورای جهانی سفر و گردشگری، فرانسه را محبوب‌‌‌ترین مقصد جهان و ستون فقرات بخش سفر و گردشگری اروپا معرفی می‌کند که اگرچه، زمانی که سفرهای بین‌المللی متوقف شد و همه‌گیری واقعا به اقتصاد فرانسه ضربه زد. اما رئیس‌‌‌جمهور مکرون و دولتش در طول همه‌گیری، اهمیت بخش توریسم را درک کردند و تعهد کامل خود را برای بهبود این بخش نشان دادند. قبل از همه‌گیری، سهم کل سفر و گردشگری فرانسه در تولید ناخالص داخلی ۸.۴‌ درصد (۲۱۱.۹ میلیارد یورو) در سال ۲۰۱۹ بود که به تنها ۵‌درصد (۱۱۴.۹ میلیارد یورو) در سال ۲۰۲۰ کاهش یافت که نشان‌‌‌دهنده زیان خیره‌کننده  ۴۵.۸ درصدی بوده است.

این بخش که تا قبل از توقف کامل سفرهای بین‌المللی نزدیک به   ۲.۷ میلیون شغل را پشتیبانی می‌‌‌کرد، با شروع همه‌گیری منجر به از دست دادن ۲۵۵هزار شغل (۹.۵درصد) شد تا به بیش از ۲.۴میلیون شغل در سال ۲۰۲۰ برسد. آخرین گزارش EIR WTTC همچنین نشان می‌دهد که فرانسه در سال ۲۰۲۱ شاهد آغاز بهبود بخش سفر و گردشگری بود و در سال ۲۰۲۲، سهم آن در تولید ناخالص داخلی ۴۰.۶‌درصد نسبت به سال ۲۰۲۱ افزایش یافت و به ۱۶۱.۵ میلیارد یورو رسید.

با این حال، با ایجاد تنها ۱۷۰هزار شغل در سفر و گردشگری، بهبود مشاغل کندتر بود و به ۲.۶ میلیون نفر رسید. سهم این بخش در اقتصاد و اشتغال می‌توانست بیشتر باشد اگر تاثیر نوع اُمیکرون نبود که منجر به تزلزل بهبود در سراسر جهان شد و بسیاری از کشورها محدودیت‌های شدید سفر را بازگرداندند. اما با این اوصاف، فرانسه با حمایت چشمگیر دولت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، توانست از سال ۲۰۲۳ در مسیر بازگشت به سطح ۲۰۱۹ قرار بگیرد و حتی در سال ۲۰۲۴، همچنان مقصد اول گردشگری جهان باقی بماند.