• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : Tuesday - 27 February - 2024
کل 2767 امروز 10
3
تغییرات بزرگ مقاصد برتر گردشگری تا ۲۰۳۲

«پکن» از «پاریس» سبقت می‌گیرد؟

  • کد خبر : 21724
  • ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۷
«پکن» از «پاریس» سبقت می‌گیرد؟
اگرچه صنعت توریسم بار دیگر در مسیر بهبودی و توسعه قرار گرفت و توانست خود را به سطح پیش از کرونا برساند، اما باید توریسم جهانی را به قبل و بعد کرونا تقسیم کرد؛ چرا که در جهان پساکرونا، باتوجه به تغییرات چشمگیر در ذائقه مسافران، مقاصد پیشین دیگر به‌‌‌عنوان مقصد اول گردشگران نخواهد بود و مقاصد جدید و نوظهور طی ۱۰سال آینده جایگزین مقاصد اصلی کنونی خواهد شد. تحقیقات جدید شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC) نشان می‌‌‌دهد که پاریس پایتخت فرانسه قدرتمندترین مقصد شهری جهان است، اما پیش‌بینی می‌‌‌کند تا سال ۲۰۳۲ پکن از آن پیشی بگیرد.

این گزارش که با مشارکت شرکت دیجیتالی ویزا (Visa) و شرکت آکسفورد اکونومیکز (Oxford Economics) مورد تحقیق قرار گرفته است، شاخص‌‌‌های کلیدی مانند سهم سفر و گردشگری در تولید ناخالص داخلی، اشتغال و هزینه‌‌‌های مسافران را تجزیه و تحلیل می‌‌‌کند. همه‌گیری کووید-۱۹ تاثیر مخربی بر سفر و گردشگری به ‌ویژه شهرهای بزرگ در سراسر جهان داشت؛ زیرا کشورها مرزهای خود را در پاسخ به همه‌گیری بسته بودند. با بازگشایی مرزها، بسیاری از مسافران تفریحی، بازدید از شهرها را با مقاصد کم جمعیتی مانند مقاصد ساحلی و روستایی عوض کردند، اما آخرین تحقیقات شورای جهانی سفر وگردشگری نشان می‌‌‌دهد که تعطیلات شهری بازگشته و محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

«پاریس» به‌‌‌عنوان قدرتمندترین مقصد شهری جهان با بخش سفر و گردشگری به ارزش تقریبا ۳۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲، از نظر سهم مستقیم تولید ناخالص داخلی در شهر، تاج را به خود اختصاص داد. اما پیش‌بینی WTTC نشان می‌‌‌دهد که طی ۱۰ سال آینده، شهر نور به رتبه سوم سقوط کند، اگرچه ارزش آن به بیش از ۴۹میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. «پکن» در حال حاضر دومین شهر بزرگ جهان با بخش سفر و گردشگری به ارزش نزدیک به ۳۳ میلیارد دلار است. با این حال، WTTC پیش‌بینی می‌‌‌کند طی ۱۰ سال آینده پاریس را پشت سر بگذارد و به ۷۷ میلیارد دلار برسد. در واقع پکن قرار است از نظر اقتصاد گردشگری و سهم بالای این صنعت در تولید ناخالص داخلی چین، از اقتصاد گردشگری پاریس پیشی بگیرد و این می‌تواند در میزان جذب گردشگران ورودی هم تاثیر مستقیمی بگذارد و پکن و شانگهای را به مقصد برتر جهان طی ۱۰ سال آینده تبدیل کند.

بخش مسافرت و گردشگری «اورلاندو» که اغلب پایتخت پارک موضوعی جهان نامیده می‌شود، در سال ۲۰۲۲، ۳۱میلیارد دلار ارزش داشت، اما براساس پیش‌بینی‌‌‌ها، تا سال ۲۰۳۲ تقریبا ۵۰‌درصد رشد خواهد کرد و به ۴۵میلیارد دلار خواهد رسید و به چهارمین مقصد شهری بزرگ تبدیل خواهد شد. برآوردهای شورای جهانی سفر و گردشگری از روند ۱۰ساله صنعت توریسم حاکی از آن است که «چین» سردمدار بخش گردشگری جهان تا سال ۲۰۳۲ خواهد بود و به مقصد اول جهان تبدیل می‌شود. آمارها نشان می‌‌‌دهند که، بخش ملی مسافرت و گردشگری چین در دهه گذشته رشد خارق‌العاده‌‌‌ای را تجربه کرده است؛ زیرا این کشور در هتل‌‌‌های جدید، زیرساخت‌‌‌های حمل‌ونقل و مقاصد گردشگری جدید سرمایه‌گذاری کرده است. این سرمایه‌گذاری در سفر و گردشگری باعث می‌شود بخش شانگهای با ارزشی نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲، تا سال ۲۰۳۲ بیش از دو برابر شود و تقریبا به ۷۱میلیارد دلار برسد و به دومین مقصد قدرتمند شهری جهان تبدیل شود.

«لاس وگاس» تنها شهر در لیست ۱۰ شهر برتر است که جایگاه خود را حفظ کرده است و همچنان به عنوان پنجمین مقصد بزرگ شهر باقی‌مانده است. سال گذشته، بخش سفر و گردشگری لاس وگاس تقریبا ۲۳ میلیارد دلار ارزش داشت و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۲ به بیش از ۳۶ میلیارد دلار افزایش یابد. جولیا سیمپسون، رئیس و مدیرعامل WTTC، نیز به صراحت تغییرات جهان پساکرونا را اعلام کرده و می‌‌‌گوید، شهرهای بزرگی مانند لندن، پاریس و نیویورک به عنوان نیروگاه‌‌‌های جهانی باقی خواهند ماند، اما طی چند سال آینده، پکن، شانگهای و ماکائو در فهرست مقصدهای برتر شهری قرار خواهند گرفت.

گردشگران همیشه شهرهای مورد علاقه خود را خواهند داشت که به آنها باز خواهند گشت، اما از آنجا که سایر کشورها سفر و گردشگری را در اولویت قرار می‌‌‌دهند، ما شاهد مقاصد جدید و نوظهوری خواهیم بود که برگزیده‌‌‌های سنتی را به چالش می‌‌‌کشند. سایر شهرهای خارج از ۱۰ شهر برتر که رشد امیدوارکننده‌‌‌ای را به‌ ‌‌عنوان مقصدهای نوظهور نشان می‌‌‌دهند شامل «ورشو» پایتخت لهستان است که در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال ۲۰۱۹ شاهد افزایش ۱۴.۴ درصدی در سهم تولید ناخالص داخلی خود بوده است. «سانیا»، شهر ساحلی چین که در سال‌‌‌های اخیر با بازدید خیره‌‌‌کننده مسافران از سواحل آن به یک مقصد گردشگری محبوب تبدیل شد، در همان دوره شاهد رشد ۱۰.۲درصدی بوده است. بخش سفر و گردشگری آن ۴۳.۶‌درصد از کل اقتصاد شهر را تشکیل می‌‌‌دهد. بخش سفر و گردشگری ماکائو نیز ۴۰.۴‌درصد از کل اقتصاد شهر را به خود اختصاص داده است.

اورلاندو و لاس وگاس تنها شهرهایی هستند که در حال حاضر بر اساس ارزش این بخش در ۱۰ مقصد برتر شهری قدرتمند قرار دارند که به شدت به این بخش به عنوان سهمی از اقتصاد کلی شهر متکی هستند. سفر و گردشگری ۲۰.۴‌درصد از اقتصاد اورلاندو و ۱۶.۳‌درصد از اقتصاد لاس وگاس را شامل می‌شود. در مقایسه، بخش مسافرت و گردشگری پاریس تنها ۳.۵‌درصد از اقتصاد پایتخت را در سال ۲۰۲۲ تشکیل می‌‌‌دهد.

شهرهای برتر جهان بر اساس هزینه‌‌‌های مسافران

شورای جهانی سفر و گردشگری در این گزارش خود ۱۰ شهر برتر جهان از نظر بیشترین هزینه مسافران بین‌المللی در سال ۲۰۲۲ را معرفی کرد که دبی با ۲۹.۴ میلیارد، شهر اول جهان به ‌‌‌لحاظ درآمدی بود و پس از آن دوحه با کسب درآمد ۱۶.۷ میلیارد دلار و لندن ۱۶ میلیارد دلار قرار گرفتند. ماکائو ۲۵.۸ میلیارد دلار، آمستردام ۱۳.۵ میلیارد دلار، استانبول ۱۳.۱میلیارد دلار، بارسلونا ۱۲.۷ میلیارد دلار، نیویورک ۱۲.۴ میلیارد دلار، سنگاپور ۱۰.۹ میلیارد دلار و پاریس ۹.۷ میلیارد دلار توانستند در لیست ۱۰ شهر پردرآمد جهان از مسافران خارجی را به خود اختصاص دهند.

این سازمان همچنین برآورد خود از سال ۲۰۳۲ را نیز مطرح کرد که ۱۰ شهر برتر جهان با بیشترین هزینه مسافران بین‌المللی در سال ۲۰۳۲ با تغییراتی همراه خواهد بود. براساس این پیش‌بینی، هنگ‌‌‌کنگ با تغییری ۳۸ پله‌‌‌ای نسبت به سال ۲۰۲۲، به رتبه نخست جهان تبدیل خواهد شد که از هزینه‌‌‌کرد مسافران خارجی حدود ۵۲ میلیارد دلار درآمد کسب خواهد کرد. ماکائو (۴۳.۱ میلیارد دلار) و دبی (۴۲.۹ میلیارد دلار) نیز در رتبه‌‌‌های بعدی قرار خواهند گرفت. همچنین رتبه‌‌‌های چهارم و دهم نیز به سنگاپور (۳۷.۴ میلیارد دلار)، بانکوک (۳۳.۴ میلیارد دلار)، دوحه (۳۱.۶ میلیارد دلار)، توکیو ۲۵.۴ میلیارد دلار)، نیویورک (۲۱.۷ میلیارد دلار)، آمستردام (۲۱.۵ میلیارد دلار) و شانگهای (۲۱.۳ میلیارد دلار) اختصاص خواهد یافت. این برآورد از سال ۲۰۳۲ نشان می‌‌‌دهد که منطقه آسیا و اقیانوسیه طی ۱۰ سال آینده بیشترین سهم از درآمدهای توریسم بین‌الملل را به دست خواهد آورد. علاوه بر این، طی دهه آینده، سفر و گردشگری در مسیر تبدیل شدن به یک محرک کلیدی رشد اقتصادی یک بار دیگر با رشد سریع‌تر تولید ناخالص داخلی نسبت به سایر بخش‌‌‌ها، باعث ایجاد ۱۲۶ میلیون شغل جدید در سراسر جهان خواهد شد.

لینک کوتاه : https://news.mccima.com/?p=21724

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.