• امروز : پنجشنبه - 28 تیر - 1403
  • برابر با : Thursday - 18 July - 2024
کل 3467 امروز 6
5

اعتماد به مردم در اقتصاد و تولید، ثمربخش خواهد بود

  • کد خبر : 25056
  • ۰۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۴
اعتماد به مردم در اقتصاد و تولید، ثمربخش خواهد بود
 عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به شعار سال «جهش تولید با مشارکت مردم» گفت: اگر پشتوانه‌ای از مردم در کنار بخش اقتصاد و تولید قرار بگیرد، با اعتماد به آن‌ها می‌توان به نتایج خوبی دست یافت.

عبدالله یزدان‌بخش در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه شعار سال جاری در ادامه شعارهای ۱۰ سال اخیر و در راستای نگاه به بخش تولید و اشتغال بوده تا به طور نمادین به این مقوله‌ها بیشتر توجه شود، اظهار کرد: مسئولان برای تحقق جهش تولید باید قوانین مخل، شرایط ناشی از بروکراسی در سیستم و تعبیر و تفسیر بخش‌نامه‌ها را تغییر دهند.

وی افزود: یک شکل از مشارکت مردم در بدنه بخش خصوصی تجلی می یابد و این یعنی دولت و مجلس با بهره گیری از توان مشاوره و توجه به ظرفیت بخش خصوصی واقعی ‌و استفاده از نظرات کارشناسی اتاق های بازرگانی و تشکل‌های اقتصادی، تحقق شعار سال را دنبال کنند. لازم است در این راستا مسئولان به نظرات کارشناسی بها دهند.

توجه ویژه به نیازهای بخش تولید

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی خراسان رضوی با ابراز خرسندی از اینکه شعار سال جاری بر جهش تولید، اقتصاد، صنعت و مشارکت مردم تأکید دارد، تصریح کرد: امیدواریم با این نام‌گذاری، موضوعات مرتبط با حوزه تولید در رأس امور قرار بگیرد.

یزدان‌بخش با اشاره به اینکه با توجه به شعار سال باید به نیازهای بخش تولید اهمیت داده شود، گفت: سرمایه اصلی واحدهای تولیدی، مردم هستند. مردم بینش و تفکر تولید به شمار می‌روند و همراه و همسو با تولید هستند، از این رو اگر پشتوانه‌ای از مردم در کنار بخش اقتصاد و تولید قرار بگیرد، با اعتماد به آن‌ها می‌توان نتایج خوبی گرفت.

وی اضافه کرد: امروزه دوره تکنولوژی است و نسل چهارم و پنجم صنعت مطرح هستند؛ لذا ما نیز باید به تولید و اقتصادمان سرعت دهیم.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: خوشبختانه نگاه رهبر معظم انقلاب بر حوزه تولید، معطوف به تغییر قوانین مخل کسب‌وکار است و نمایندگان مجلس باید با در نظر گرفتن شعار سال به دنبال اصلاح قوانین مخل کسب‌وکار باشند و قوه مجریه در اجرای قوانین و دستورات در راستای جهش تولید همت کند.

بقای تولید منوط به ایجاد محیط مناسب کسب و کار

یزدان‌بخش عنوان کرد: تولید، فضای مناسبی می‌خواهد و با تکنولوژی به‌روز، امکانات مناسب و تسهیلات کم‌بهره و طولانی‌مدت و در مجموع در یک محیط کسب و کار مساعد، زنده می‌ماند.

وی اصلاح قوانین و عوارض گمرکی را ضروری دانست و تصریح کرد: اگرچه عوارض گمرکی برای مواد اولیه و ماشین‌آلات کاهش‌یافته، اما لازم است ضمن اصلاح قوانین و هزینه‌های گمرکی، تسهیلات بانکی با حداقل نرخ برای خرید ماشین‌آلات و مواد اولیه و سرمایه در گردش ارائه شود.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی خراسان رضوی با اشاره به تورم ۴۰ درصدی در سال ۱۴۰۲ اظهار کرد: باید حقوق و دستمزد پایه به حدی برسد که کارگران بتوانند زندگی عادی داشته باشند، اما در مجموع افزایش نرخ حقوق و دستمزد مشکلاتی به همراه دارد و باید تعدیل صورت گیرد و هزینه‌های تمام‌شده بخش صنعت در نظر گرفته شود؛ زیرا کارگران در این اوضاع مقصر نیستند بلکه تورم در حوزه تولید دردسرساز است و لزوم کاهش آن احساس می‌شود.

یزدان‌بخش افزود: اقتصاد در فضای بسته رونق نمی گیرد و جهش تولید در حصار محدودیت ها محقق نمی‌شود، بلکه باید با کشورهای توسعه‌یافته دیگر ارتباط برقرار کنیم و تمام عواملی که امروز مخل ورود و همراهی با کشور ما هستند را رفع کنیم.

وی ادامه داد: ورود سرمایه‌گذار در حوزه تولید و خدمات منجر به اشتغال‌آفرینی می‌شود، به طوری که تولید یعنی اشتغال نسل جوان و ایجاد امید در آنان برای آینده، از این رو تولید مسئله مهم زندگی است و با مشارکت مردم معنی آن اهمیت بیشتری می‌یابد.

تحقق شعار سال با تحول در حوزه قوانین

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی تصریح کرد: خط تولید نیاز به تکنولوژی دارد و باید زمینه ارتباط با کشورهای پیشرفته فراهم شود. با توسعه روابط بین‌المللی و استفاده از تکنولوژی‌های روز ضمن سرعت بالا در تولید امکان رقابت نیز فراهم می‌شود.

یزدان‌بخش با بیان اینکه مسئله ارز باید حل شود، گفت: باید نرخ ارز ثابتی داشته باشیم و به صادرکننده اجازه دهیم تا ارز خود را به بازار برگرداند.

وی خاطرنشان کرد: باید زمینه ارائه تسهیلات برای واردات مواد اولیه و خرید ماشین‌آلات با حداقل نرخ فراهم شود؛ در این صورت می‌توانیم در بخش تولید از طریق ورود ماشین‌آلات به‌روز و مواد اولیه ارزان توان رقابت با تولیدات خارجی داشته باشیم.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی خراسان رضوی با تأکید بر لزوم توجه به قوانین استاندارد بیان کرد: قوانین استاندارد باید بر اساس شاخص‌ها باشد، نه تنها برای دلگرمی صادرات و نرخ ارز، بلکه باید صادرات با در نظر گرفتن استانداردهای لازم صورت گیرد.

یزدان‌بخش در خصوص بالا بودن نرخ تسهیلات بخش تولید عنوان کرد: در حال حاضر نرخ تسهیلات برای این بخش سنگین است و باید به نرخ قابل قبولی کاهش یابد.

ضرورت اصلاح گری در قوانین تأمین اجتماعی، کار و مالیات

وی یادآور شد: اغلب قوانین کار، کارگری است و کمتر در این قوانین به کارفرما توجه شده، لذا باید برای سرمایه‌گذار و کارفرما در حوزه قوانین کار سهمی در نظر گرفت.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی اضافه کرد: تورم بار سنگینی بر دوش کارگران و هزینه‌های روزمره و اساسی آن‌ها گذاشته که تاثیر مستقیمی بر تولید دارد و باید از طرقی مانند تامین مسکن مناسب و با سرمایه‌گذاری دولت در ساخت و تحویل سریع آن، مشکل اساسی و نیاز کارگران را برطرف کرد، زیرا روش‌های مسکن مهر و مسکن ملی زمان‌بر و پرهزینه‌تر برای کارگران است.

یزدان‌بخش با بیان اینکه در حوزه قوانین مالیاتی نیز موارد مشکل‌سازی وجود دارد که نیازمند اصلاح است، عنوان کرد: مالیات گرفتن بر اساس فاکتورهایی که صادر می‌شود، اجحاف به تولیدکننده است، لذا باید در محاسبه مالیات شرکت‌هایی که به‌طور کامل در سلامت کار می‌کنند تجدیدنظر شود.

وی ادامه داد: باید بازه سه‌ماهه پرداخت مالیات ارزش‌افزوده طولانی‌تر شود، زیرا در این شرایط برگشت وجه برای تولیدکننده سنگین است و نمی‌تواند هر سه ماه آن را پرداخت کند. این مسائل باید مورد توجه قانونگذار و مجری قانون قرار بگیرد.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی خراسان رضوی با تأکید بر لزوم تغییر نگاه قوانین تأمین اجتماعی به حوزه تولید گفت: با تغییر برخی قوانین در حوزه مالیات، کار و تأمین اجتماعی و جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق می‌توان در کشور تولیداتی داشت که قابل رقابت باشد، به عنوان مثال در حوزه خودروسازی باید از خودروسازان حمایت کنیم، قیمت‌های دستوری برداشته شود و بر اساس عرضه و تقاضا قیمت‌گذاری صورت گیرد و برای اقشار ضعیف جامعه خودرو ارزان‌تر تولید شود.

یزدان‌بخش با اشاره به لزوم عملی شدن اقتصاد آزاد گفت: باید به بخش خصوصی و مردم اعتماد کرد و با اصلاح قوانین مخل کسب‌وکار شرایطی فراهم کرد که جهش تولید به پشتوانه مشارکت مردم محقق شود.

لینک کوتاه : https://news.mccima.com/?p=25056

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.