• امروز : یکشنبه - 3 تیر - 1403
  • برابر با : Sunday - 23 June - 2024
کل 3338 امروز 0
7
در هشتمین جلسه کمیسیون سلامت اتاق بازرگانی مشهد صورت گرفت

بررسی آثار سوء فاضلاب کشف‌رود بر سلامت مردم

  • کد خبر : 20894
  • ۰۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۵
بررسی آثار سوء فاضلاب کشف‌رود بر سلامت مردم
در هشتمین جلسه کمیسیون سلامت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی، بحران ناشی از فاضلاب کشف‌رود و آثار آن بر سلامت مردم مشهد و اقدامات مورد نیاز به منظور اصلاح این وضعیت بررسی گردید. در دستور کار دیگری از این نشست، شرایط ایران در حوزه گیاهان دارویی و بازار این گیاهان تحلیل شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی مشهد، «مرتضی کرباسی»، رئیس این کمیسیون در ابتدای این نشست اظهار کرد: جهت ورود کارشناسانه به موضوع کشف‌رود و بررسی میزان اثرگذاری آن بر سلامت مردم، باید تمامی ابعاد ماجرا به ویژه آثار سوء فاضلاب بر محصولات کشاورزی مورد بررسی قرار بگیرد.

وی افزود: به منظور راه‌اندازی تصفیه‌خانه چرمشهر در منطقه کشف‌رود اقدامات زیادی انجام شده و به گفته متولیان امر، به‌زودی مشکل فاز دیگری از این تصفیه‌خانه نیز برطرف خواهد شد؛ تذکراتی جدی در خصوص تسریع در راه‌اندازی این تصفیه‌خانه داده شده و امیدواریم به زودی کار خود را آغاز کند؛ البته شاید تصفیه‌خانه چرمشهر نتواند تنها کمکی اساسی به حل موضوع کشف‌رود باشد و موضوع جلوگیری از تخلیه فاضلاب توسط تانکر‌ها نیز باید جدی‌تر مطرح و پیگیری شود.

رئیس کمیسیون سلامت اتاق بازرگانی خراسان رضوی در خصوص لزوم گرد هم آوردن مسئولان در این حوزه جهت رفع مشکلات کشف‌رود، تصريح کرد: باید از پتانسیل سازمان نظام پزشکی و متخصصان حوزه پزشکی در راستای چاره‌اندیشی برای این موضوع استفاده کرد.

کرباسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برگزاری بیست‌و‌نهمین جشنواره تحقیقات و علوم پزشکی رازی خاطرنشان کرد: امیدواریم این اقدام به نوع دیگری و با بررسی کمیته‌های مختلف، در قالبی همچون جشنواره در استان اجرا گردد.

وی تصریح کرد: موضوعات صنعت‌محور در حوزه درمان و سلامت تاکنون در کمیسیون سلامت اتاق خراسان رضوی محوریت بیشتری داشته و از این پس، تمرکز را بر موضوعات سلامت‌محور خواهیم گذاشت تا توازن لازم در این حوزه برقرار شود.

لزوم ارجاع موضوع کشف‌رود به شورای گفت‌وگوی استان

در بخش دیگری از نشست، «محمدحسین روشنک»، عضو رئیسه اتاق بازرگانی خراسان رضوی اظهار کرد: در بحث کشف‌رود، اولین اقدام باید معرفی مسئول این موضوع به مردم باشد. پیشنهاد می‌کنم موضوع کشف‌رود به شورای گفت‌و‌گو ارسال شود تا به شکلی جامع مورد بررسی و واکاوی قرار گیرد. نکته‌ای که نباید نادیده گرفته شود، اهمیت موضوع معیشت مردم منطقه کشف‌رود است؛ از طرفی، نباید سلامت مردم را به دلیل معیشت برخی از بین ببریم. لذا سازمان‌های مربوطه باید به منظور حل مشکل معیشت این افراد چاره اندیشی کنند.

ورود به موضوع کشف‌رود با هدف مطالبه‌گری کمیسیون سلامت اتاق در راستای سلامت عمومی جامعه

«آذرکیانی نژاد»، نایب رئیس کمیسیون سلامت اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز در بخشی از این جلسه اظهار کرد: کمیسیون سلامت اتاق بازرگانی استان نه تنها چالش‌های فعالان اقتصادی را چه در بحث تولید تجهیزات پزشکی و چه در بحث دارو مدنظر قرار می‌دهد، بلکه سلامت عمومی جامعه را نیز دغدغه خود دانسته و بر همین اساس، در گام اول به موضوع کشف‌رود وارد شده‌ایم تا با واکاوی آن، در مسیر مطالبه‌گری در راستای سلامت عمومی گام برداریم.

نایب رئیس کمیسیون سلامت اتاق بازرگانی استان با اشاره به آمار نگران‌کننده ابتلا به سرطان در خراسان رضوی و مشهد گفت: یکی از راهکارهای کاهش این آمارها، تکمیل و راه اندازی تصفیه‌خانه چرمشهر به منظور جلوگیری از ورود فاضلاب از این شهرک به کشف‌رود است.

وی در ادامه بیان کرد: موضوع کشف رود بسیار قدیمی است و در سالیان مختلف افراد بنا به موقعیت‌های اجتماعی خود در این بحث وارد شده اند و سعی بر ارائه راهکار برای حل آن داشته‌اند؛ اما اینکه چرا تا به امروز هنوز این موضوع به درستی حل نشده است، قطعا نیاز به کار کارشناسی و تیمی دارد. قطعا در این شرایط پیشگیری هزینه کمتری نسبت به درمان دارد. در حال حاضر هزینه های درمان در بیماری‌هایی مانند سرطان سیستم های گوارشی بسیار زیاد می باشد که قطعا باید ریشه بروز آنها در جامعه شناسایی شود.

کیانی نژاد اضافه کرد: در این جلسه فقط اقدام به طرح موضوع می کنیم تا با ابعاد این معضل در سطح شهر مشهد بیشتر آشنا شویم و حتما در کارگروه تخصصی که با همین هدف تشکیل می‌شود از کلیه متخصصان، صاحب نظران و افراد دارای طرح دعوت به عمل می آوریم تا بتوانیم طرح جامع تری برای ارائه راهکار در موضوع کشف رود ارائه کنیم.

آمار چشمگیر سرطان‌های روده، معده و مجاری گوارشی در خراسان رضوی

در ادامه، «سید احسان تهامی»، مدیر انجمن متخصصان تجهیزات پزشکی مشهد در خصوص بحران کشف رود اظهار کرد: طول کشف‌رود حدود 290 کیلومتر بوده و از بخشی از مشهد عبور کرده و در نزدیکی سرخس به اتمام می‌رسد. این رودخانه مدت‌ها است که به دلیل خشکسالی‌ها خشک شده؛ اما در حال حاضر آبی در این رودخانه وجود دارد که باید درباره آن به اظهارنظر پرداخت. طبق آمار در هر ساعت 50 هزار متر مکعب فاضلاب در این رودخانه تخلیه می‌شود. منابع آلاینده متعددی برای این رودخانه وجود دارد که واحدهای صنعتی و خدماتی حاشیه کشف رود، فاضلاب رها شده در بستر این رودخانه، شهرک صنعتی چرمشهر و… از جمله آن‌هاست.

مدیر انجمن متخصصین تجهیزات پزشکی مشهد با اشاره به موضوع «فاضلاب‌دزدی» تصریح کرد: این موضوع پدیده جدیدی است و برخی از افراد کانال‌هایی که فاضلاب از آن عبور می‌کند را سوراخ و لوله‌کشی کرده و زمین‌های کشاورزی را با این فاضلاب آبیاری می‌کنند. هم‌اکنون انواع سبزیجات و صیفی‌جات با این روش کشت می‌شود.

تهامی ادامه داد: وجود رسوبات سبز و آبی‌رنگ در فاضلاب رها شده در بستر این رودخانه مشاهده شده که نشان از ورود انواع مواد سمی و آلوده به این منطقه را دارد. همچنین فاضلاب‌های خام بیمارستانی در این رودخانه تخلیه می‌شود که به صورت غیرمستقیم به مصرف مردم مشهد می‌رسد.

وی اضافه کرد: تخلیه روزانه 400 تانکر فاضلاب در کشف‌رود موضوعی جدی است؛ اما علی‌رغم پیگیری‌های انجام شده این تانکر‌ها دوباره در این رودخانه تخلیه شده و به مصرف کشاورزی می‌رسد.

مدیر انجمن متخصصین تجهیزات پزشکی مشهد در خصوص اثرات محیط‌زیستی و جانبی وضعیت کشف‌رود عنوان کرد: علاوه بر کشت سبزیجات و صیفی‌جات، در نزدیکی این رودخانه برخی از دام‌ها چرا کرده و این فاضلاب از طریق گوشت و فرآورده‌های دیگر نیز وارد سفره مردم می‌شود.

وی در خصوص اقدامات مورد نیاز در مورد کشف‌رود خاطرنشان کرد: تکمیل تصفیه‌خانه سپتاژ خصوصاً تصفیه‌خانه‌های محلی مانند تصفیه‌خانه‌های طبرسی و اولنگ یکی از این اقدامات است که هزینه آن کمتر از هزینه تحمیلی به حوزه سلامت خواهد بود.

مدیر انجمن متخصصین تجهیزات پزشکی مشهد با بیان اینکه کنترل خودرو‌های سپتاژ و جریمه‌های نقدی و قضایی یکی دیگر از این اقدامات است، عنوان کرد: بهترین کار جهت کنترل فاضلاب تانکری، نصب جی‌پی‌اس است تا مبدا و مقصد این تانکر‌ها قابلیت رصد داشته باشند و اجرای این طرح جزو الزامات برای کنترل حمل و تخلیه فاضلاب توسط این تانکر‌ها است.

تهامی با اشاره به اینکه سلامت محصولات کشف‌رود نیازمند شفافیت آزمایشگاهی است، ادامه داد: پیشنهاد می‌شود به صورت تصادفی از محصولات کشاورزی در حال عرضه در میادین میوه‌و‌تره‌بار مشهد نمونه آزمایشگاهی گرفته شود.

وی درباره اقدامات مورد نیاز دیگر در مورد کشف‌رود گفت: ورود استانداري و مدعی‌العموم با همکاری اداره بهداشت و علوم پزشکی، لزوم تزریق اعتبارات دولتی، ممانعت از کشت فاضلابی در حاشیه رودخانه، معرفی واحد‌های آلاینده به دستگاه قضا، شفاف‌سازی آبفا در خصوص درآمد قبوض با تعرفه اگو، بازچرخانی دوباره فاضلاب‌های صنعتی تصفیه شده در همان صنعت و معرفی کشف‌رود به عنوان یک مسئله یا بحران ملی از دیگر اقدامات مورد نیاز در مورد کشف‌رود است.

پاکسازی 21 هکتار از بستر کشف رود

«محمدعلی قنادزاده»، نایب رئیس کمیسیون آب و محیط زیست اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز در بخش دیگری از این جلسه اظهار کرد: طول رودخانه کشف رود 290 کیلومتر است که درطول 7 سال تنها 21 کیلومتر آن پاکسازی شده است. در این 21 کیلومتر تا سال گذشته توسط شهرداري مشهد حدود 190 هکتار درختکاری شده است. سال 1398 دولت قولی به مشهد داد تا با کمک 200 میلیارد تومانی سپتاژ این رودخانه قطعه‌سازی شود و در حال حاضر از این قول 200 میلیارد تومانی تاکنون کمتر از 10 میلیارد تومان به شهرداری مشهد کمک شده است.

وی افزود: در سال‌های گذشته یک هم‌افزایی اتفاق افتاده بود و از بخش‌های مختلفی در جلسات مربوط به کشف‌رود حضور داشتند. در بحث فاضلاب باید پیوسته و مکرر فرهنگ‌سازی شود. در سال‌های گذشته این موضوع درباره کشف‌رود اتفاق افتاد اما پس از آن به دلیل کمبود بودجه این موضوع کنار گذاشته شد.

سالانه 60 تا 70 میلیون متر مکعب فاضلاب در کشف‌رود جاری می‌شود

«پروین دلیری»، نماینده نظام پزشکی استان در کمیسیون سلامت اتاق مشهد نیز در بخش دیگری از این جلسه اظهار کرد: بحث کشف‌رود از 30 سال گذشته آغاز شده و تاکنون مشخص گردیده که همتی برای حل آن وجود ندارد؛ به واسطه فشار سمن‌ها، برخی اقدامات صورت گرفته اما آنقدر موثر نبوده است. در پنج مرکز تصفیه‌خانه در شهر مشهد که دولتی هستند 170 میلیون متر مکعب در سال فاضلاب وجود دارد. از این عدد 60 تا 70 میلیون متر مکعب در کشف‌رود جاری می‌شود.

وی افزود: هم اکنون بیماری‌های پارکینسون، آلزایمر، افسردگی و اختلالات عصبی افزایش پیدا کرده که با وجود فلزات سنگین در فاضلاب‌ها ارتباط زیادی دارد. فلزات سنگین در بدن انباشت شده و باعث ایجاد مشکلات و اختلالات بسیار زیادی می‌شود.

سهم یک درصدی ایران از تجارت گیاهان دارویی

در ادامه این نشست، «پریسا مردانی»، رئیس کنسرسیوم گیاهان دارویی استان هم در خصوص دستور کار دوم جلسه اظهار کرد: گیاهان دارویی جزو گیاهان کم‌آب‌بر هستند و با توجه تجارت گیاهان دارویی و رونقی که نسبت به دارو‌های شیمیایی پیدا کرده است؛ این حوزه قوت گرفته است.

وی افزود: از 13 اقلیم جوی شناسایی شده 11 اقلیم در ایران وجود دارد و 8000 گونه گیاهی در ایران یافت می‌شود که 2300 گونه از آن خاصیت دارویی، آرایشی-بهداشتی و… دارند و از این 2300 گونه 1728 گونه خاص ایران هستند.

او تصریح کرد: در سال 1996، تجارت گیاهان دارویی 6 میلیارد دلار و در سال 2010، 100 میلیارد دلار بوده است و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2050 این رقم به 5000 میلیارد دلار برسد. این درحالی است که سهم ایران در تجارت گیاهان دارویی کمتر از درصد بوده و 600 میلیون دلار ارزآوری دارد.

مردانی در خصوص زنجیره ارزش گیاهان دارویی عنوان کرد: این تجارت تنها مربوط به کشت و خام‌فروشی گیاهان دارویی نبوده و سه مرحله خام فروشی و بسته‌بندی، استخراج انواع عصاره و اسانس‌های گیاهان دارویی و محصولات نهایی را شامل می‌شود که هم اکنون بسیاری از کشورهای دنیا در مرحله آخر فعالیت می‌کنند. امروز کشور عمان با اینکه پتانسیلی در کشت گیاهان دارویی ندارد؛ اما بیش از دو برابر پول نفت ایران از تجارت گیاهان دارویی به دست می‌آورد.

«محمدجواد علیپور»، عضو هیات رئیسه اتحادیه گیاهان دارویی مشهد نیز اظهار کرد: اتحادیه گیاهان دارویی از سال 1380 تاسیس شده و جزو اولین اتحادیه‌هایی است که به ثبت رسیده است. بالغ بر 500 پروانه صنفی تاکنون توسط این اتحادیه صادر شده است.

وی با انتقاد از فعالیت عطاری‌های غیرمجاز در سطح شهر، خواستار مدیریت صحیح در این زمینه از سوی متولیان و مسئولان امر شد.

وی در ادامه تاکید کرد: با توجه به رویکرد هیات مدیره جدید اتحادیه گیاهان دارویی، به دنبال این هستیم که بیش از هر مسئله‌ای، از تخلفاتی که در فروش های غیرمجازی که گاهی در بخشی از اصناف این حوزه دیده می‌شود، جلوگیری گردد.

در پایان این نشست، از سوی کمیسیون سلامت اتاق مشهد از اتحادیه گیاهان دارویی درخواست شد مشکلات و موانع بهبود فضای کسب و کار در این حوزه را برای پیگیری و مطالبه گری به هیات رئیسه کمیسیون ارائه دهد.

 

لینک کوتاه : https://news.mccima.com/?p=20894

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.